![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhtalaS7j_2X0ynFe9zeTzKXDC-9XQh1OVlbCgf1aOYMo9CooGzpVIQ8TlqJ81G8guGRojoKdbazRnT5QKesI5X-qmR5AGC3ZLhcEVKdm4KpDo9zTbMk2ftHuwcUuLM4294JqieYcHu8bJ5_7FY0bCTrHygloTthMJ7W2ggDdG6_ujjQ-4q7N_NC4pM/w640-h358/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%AE%CF%86%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B1%CE%BD%20%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%82%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%88%CE%B9%CE%AC,%20%CE%BC%CE%B5%2023%20%CE%BA%CE%B9%CE%BB%CE%AC%20%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%90%CE%BD%CE%B7.jpg)
Συνελήφθησαν, στο πλαίσιο της αυτόφωρης διαδικασίας, απογευματινές ώρες της 28-11-2022 στην Αθήνα και στους Αγίους Αναργύρους, από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Δίωξης Ναρκωτικών της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής, 2 ημεδαποί, θείος και ανιψιά, 48χρονος και 29χρονη, για κατοχή και διακίνηση-εμπορία ναρκωτικών ουσιών στην ευρύτερη περιοχή της Αττικής και για παράβαση του νόμου περί όπλων ο άνδρας.
Στο πλαίσιο δράσεων της ανωτέρω Υπηρεσίας, για τη σύλληψη εμπόρων-διακινητών ναρκωτικών και κατόπιν διερεύνησης πληροφοριών αναφορικά με τη δράση ατόμων στην διακίνηση μεγάλων ποσοτήτων κοκαΐνης στην ευρύτερη περιοχή της Αττικής, εντοπίστηκαν οι κατηγορούμενοι και πιστοποιήθηκε η εγκληματική τους δράση.
Κατόπιν των ανωτέρω, μετά από έρευνα στην κατοχή τους και στις οικίες τους βρέθηκαν συνολικά και κατασχέθηκαν:
• -22- κιλά και -843- γραμμ. κοκαΐνης
• -0,5- γραμμ. ακατέργαστης κάνναβης
• -230- ευρώ και -200- LEKE Αλβανίας
• -15- κινητά τηλέφωνα
• -3- ηλεκτρονικές ζυγαριές ακριβείας
• εξοπλισμός για τη διαδικασία συσκευασίας και τυποποίησης των ναρκωτικών
• γεμιστήρας
• κάρτες SIM
Κατασχέθηκε επίσης αυτοκίνητο που χρησιμοποιούσαν για τις μεταφορές τους. Οι συλληφθέντες οδηγήθηκαν στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.