Με την παράδοση στον Δήμο Μαραθώνα ενός ακόμα σύγχρονου απορριμματοφόρου συλλογής στερεών αποβλήτων και 500 καφέ κάδων, συνεχίστηκε σήμερα ο κύκλος διανομής ειδικού εξοπλισμού συλλογής βιοαποβλήτων και κάδων ειδικής ανακύκλωσης από την Περιφέρεια, σε δήμους της Αττικής.
Επισημαίνεται πως εξοπλισμός ανακύκλωσης διανέμεται στους δήμους της Αττικής με κονδύλια που αντλεί η Περιφέρεια από ευρωπαϊκά κυρίως προγράμματα χωρίς καμία επιβάρυνση για τους δήμους και τους πολίτες.
Τον εξοπλισμό παρέδωσε στον Δήμαρχο Μαραθώνα Σ. Τσίρκα, ο Περιφερειάρχης Αττικής Γ. Πατούλης, ο οποίος εξήρε τη συνεργασία της Περιφέρειας με τη διοίκηση του Δήμου σε όλα τα επίπεδα και τον συνεχάρη για την προσπάθεια που καταβάλλει στον τομέα της ανακύκλωσης.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiltKcJBCwZ3xfX0D8kgnw5wN2bEdanEX9p6sVon94tOHIfnB9U3UymJTt39VaaJmOdFe_MvEo06MDC72HDB2UWwpQ_PiCf6daj6wSpIvAoQywhyfhdZN9G8ICfmFOaQABRd7iglx0W4iWwd-syJ-v6F9XFwvwaxlw4AcWuoyHzcOA1D7qClg7AeNDX/s16000/per_attikis_edafoveltiotiko-.jpeg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgyw5oL9JaLU6QMRqYVF_0bRnsstFAbuF8mLkDffk7OjS3urFd0w460XhADdv9U5kVcG655VcBC_FCHWvC-G5t056ST4Y_ylAy4TAx_rby61kXiqmuLxExITKlEWPtBHa0EMOsqSwRisE7HQsS2tWF6pUHcbA_jTkVhxy89V8O7Xnsv_ujb18nd-6rS/s16000/photo-marathonas-.jpg)