![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhPzAeRDxaBv8MZ4GK2YsQi6DDo8r4ACiOHIe8issJXixA6z9uzlrpXN-aeuBRX8dGbXlOwu9OWumRY38TMlwr80Ff_ALm2OVFU2HjZQg6Zpbt1rDN3JozOUpYYIL3HoDk7MG9_ehBM4M1AMe-qni2uuDfd7ku0TtF29CNyQGtFwSrYPUXr5F2ZgLfr5pU/w640-h426/230712193621_z06-5160-1024x681.webp)
Την πλήρη ανατροπή του πολιτικού σκηνικού στον Δήμο Ιλίου σήμανε η επικράτηση της Ανδριάνας Αλεβίζου – Κουκουβίνου στο δεύτερο γύρο των Δημοτικών εκλογών έναντι του νυν δημάρχου Νίκου Ζενέτου.
Το απόλυτο αουτσάιντερ της προεκλογικής εκστρατείας στο Ίλιον έδειξε μια μεγάλη δυναμική στον Α΄ γύρο, κατάφερε να συσπειρώσει στο πρόσωπό της αριστερές παρατάξεις και κατήγαγε μια μεγάλη νίκη έναντι ενός κατ' ουσίαν "καθεστωτικού" δημάρχου, ο οποίος εξελέγη σε τρεις συνεχόμενες εκλογικές διαδικασίες.
Η κα. Αλεβίζου, προερχόμενη από τον χώρο της κεντροαριστεράς, συγκέντρωσε ποσοστό 58.1% (10.561 ψήφοι), έναντι 41,9% (7.616 ψήφοι) του Νίκου Ζενέτου, εκπροσώπου της κεντροδεξιάς παράταξης, ο οποίος εκλέγονταν δήμαρχος από το 2006.