![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiaL1AoedWJUSeoRB1lq8YY6tDEECNwsEkzouyZptU8IPR8RH6pw45_7xhU7w9bO73tLvzhmsIJOLlgMXgl3I0Ke7WXIfsRWOukUa1czuoxSfFD15w2-9mu8T7Gef2P8cfPKE1erO2JCLMquE6i7a6P5xNM0tetuxnqR8Xe5VValmYqSjk1Zwa6SCU973c/w640-h360/ethniki-xionia.jpg)
Ανακοινώνεται ότι, ενόψει επικείμενης εκδήλωσης δυσμενών καιρικών φαινομένων, σύμφωνα με απόφαση της Διεύθυνσης Τροχαίας Θεσσαλονίκης:
Απαγορεύεται η κυκλοφορία παντός είδους φορτηγού αυτοκινήτου με μέγιστο επιτρεπόμενο βάρους άνω του 1,5 τόνου, καθώς και όλων των λεωφορείων, επί της Περιφερειακής οδού Θεσσαλονίκης, από το ύψος του Κόμβου Κ-13 (Νοσοκομείο Αγ. Παύλος) έως το ύψος του Κόμβου Λαχαναγοράς, της εδαφικής αρμοδιότητας της ανωτέρω Υπηρεσίας, από ώρα 14:00 του Σαββάτου (20-01-2024) έως την ύφεση των καιρικών φαινομένων.
Από τις εν λόγω κυκλοφοριακές ρυθμίσεις εξαιρούνται:τα οχήματα έκτακτης ανάγκης (Ε.Κ.Α.Β., Π.Υ. κλπ.)
τα οχήματα οδικής βοήθειας
τα οχήματα που μεταφέρουν αλάτι
τα εκχιονιστικά μηχανήματα
Απαγορεύεται η κυκλοφορία παντός είδους οχήματος που δεν είναι εφοδιασμένο με αντιολισθητικές αλυσίδες ή άλλα ανάλογα αντιολισθητικά μέσα, εξαιρούμενων των οχημάτων τα οποία φέρουν ειδικά ελαστικά (χιονολάστιχα), εκείνα που φέρουν ειδική σήμανση του «αλπικού» συμβόλου και χαρακτηριστικό Μ+S.
Το εν λόγω μέτρο ισχύει από ώρα 14:00 του Σαββάτου (20-01-2024) και αφορά σε όλα τα οχήματα που κινούνται σε όλο το οδικό δίκτυο της Περιφερειακής Ενότητας Θεσσαλονίκης (Νομός Θεσσαλονίκης).
Παρακαλούνται οι οδηγοί να συμμορφώνονται με τις υποδείξεις των τροχονόμων.