![](https://1.bp.blogspot.com/-XhXctLTCT7M/X3nyx30_DwI/AAAAAAAC8w0/B4L6LpuCmYYpXWnLdqd36h3WDn38MDjBQCLcBGAsYHQ/w640-h400/%25CE%259F%25CF%2580%25CF%2589%25CF%2582%2B%25CF%2583%25CF%2585%25CE%25BD%25CE%25B7%25CE%25B8%25CE%25AF%25CE%25B6%25CE%25B5%25CF%2584%25CE%25B1%25CE%25B9%2B%25CF%2584%25CE%25BF%2B%25CF%2584%25CE%25B5%25CE%25BB%25CE%25B5%25CF%2585%25CF%2584%25CE%25B1%25CE%25AF%25CE%25BF%2B%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25AC%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25B7%25CE%25BC%25CE%25B1%252C%2B%25CF%2584%25CE%25B1%2B%25CE%25BA%25CF%2581%25CE%25BF%25CF%258D%25CF%2583%25CE%25BC%25CE%25B1%25CF%2584%25CE%25B1%2B%25CF%2584%25CE%25BF%2B%25CE%25A3%25CE%25B1%25CE%25B2%25CE%25B2%25CE%25B1%25CF%2584%25CE%25BF%25CE%25BA%25CF%258D%25CF%2581%25CE%25B9%25CE%25B1%25CE%25BA%25CE%25BF%2B%25CF%2580%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2583%25CE%25B9%25CE%25AC%25CE%25B6%25CE%25BF%25CE%25BD%25CF%2584%25CE%25B1%25CE%25B9%2B%25CE%25B1%25CE%25B9%25CF%2583%25CE%25B8%25CE%25B7%25CF%2584%25CE%25AC%2B%25CE%25BC%25CE%25B5%25CE%25B9%25CF%2589%25CE%25BC%25CE%25AD%25CE%25BD%25CE%25B1%2B%25CF%2583%25CE%25B5%2B%25CF%2583%25CF%2587%25CE%25AD%25CF%2583%25CE%25B7%2B%25CE%25BC%25CE%25B5%2B%25CF%2584%25CE%25B9%25CF%2582%2B%25CE%25BA%25CE%25B1%25CE%25B8%25CE%25B7%25CE%25BC%25CE%25B5%25CF%2581%25CE%25B9%25CE%25BD%25CE%25AD%25CF%2582.jpg)
Ο κορωναϊός συνεχίζει να “θερίζει” στη χώρα μας, αφού το τελευταίο 24ωρο καταγράφηκαν 229 κρούσματα και 4 νέοι θάνατοι. Οπως συνηθίζεται το τελευταίο διάστημα, τα κρούσματα το Σαββατοκύριακο παρουσιάζονται αισθητά μειωμένα σε σχέση με τις καθημερινές κι αυτό οφείλεται και στο γεγονός ότι ο αριθμός των τεστ είναι σαφώς μειωμένος τα Σαββατοκύριακα.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΕΟΔΥ, από τα 229 κρούσματα την Κυριακή (4/10), τα 31 συνδέονται με γνωστές συρροές και 28 εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας. Ο συνολικός αριθμός των κρουσμάτων είναι 19.842, εκ των οποίων το 55,8% άνδρες.
3.049 (15.4%) θεωρούνται σχετιζόμενα με ταξίδι από το εξωτερικό και 8.083 (40,7%) είναι σχετιζόμενα με ήδη γνωστό κρούσμα. 82 συμπολίτες μας νοσηλεύονται διασωληνωμένοι. Η διάμεση ηλικία τους είναι 69 ετών. 25 (30,5%) είναι γυναίκες και οι υπόλοιποι άνδρες. To 81,7%, των διασωληνωμένων, έχει υποκείμενο νόσημα ή είναι ηλικιωμένοι 70 ετών και άνω. 223 ασθενείς έχουν εξέλθει από τις ΜΕΘ.
Τέλος, έχουμε τέσσερις ακόμα καταγεγραμμένους θανάτους και 409 θανάτους συνολικά στη χώρα. 153 (37,4%) γυναίκες και οι υπόλοιποι άνδρες. Η διάμεση ηλικία των θανόντων συμπολιτών μας ήταν τα 78 έτη και το 96,3% είχε κάποιο υποκείμενο νόσημα ή/και ηλικία 70 ετών και άνω.