![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhKfVC3KfUfb75oBcNMm4W7F8dGlPbz4JVoiQ0zHhX0pE404ES2Cq7xvW0sRDFxp1jTnMBJonSZFYSLjxNC8-K0edLQsMuGL6QVF7pqMmo9KDIaSIjo8_bMOxI88dbG6RXyzHaq4nw-m2aYNc6oxz9aqsCnJeq2ZR9slNaYSgQE_78PGZjeLfjJsTiz/w640-h360/%CE%A4%CE%AD%CF%83%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%82%20%CE%AC%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B5%CF%82%20%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AD%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%BD%20%CE%BA%CF%81%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%BC%CE%B5%CE%B8%CE%B1%CE%BC%CF%86%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7.webp)
Στη σύλληψη τεσσάρων ατόμων, δυο Ελλήνων, ενός Αλβανού και ενός Πακιστανού και στην κατάσχεση 5 κιλών κρυσταλλικής μεθαμφεταμίνης, προχώρησαν σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του pelop.gr, οι αστυνομικοί του Τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών της Ασφάλειας Πατρών, στα Μέγαρα.
Η ποσότητα των ναρκωτικών βρέθηκε σε φορτηγό που σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες ξεκίνησε το ταξίδι του από τη Γερμανία με προορισμό την Ελλάδα. Η σύλληψη των διακινητών έγινε στη Εθνική Οδό Πατρών – Κορίνθου στα ΣΕΑ Μεγάρων, την ώρα της παράδοσης – παραλαβής του παράνομου φορτίου.
Σε γνώση των αστυνομικών της Δίωξης Ναρκωτικών Πάτρας, ήρθαν πληροφορίες και την κατάλληλη στιγμή στήθηκε η επιχείρηση για τη σύλληψη των διακινητών.
Διερευνάται το ενδεχόμενο το φορτηγό να εισήλθε στην Ελλάδα, μέσω του λιμανιού της Πάτρας.
Η κρίσταλ μεθ (crystal meth), είναι ναρκωτικό που ανήκει στην ίδια κατηγορία με την κοκαΐνη και άλλα ισχυρά ναρκωτικά. Έχει πολλές ονομασίες στην αργκό όπως κοκαΐνη των φτωχών, μεθ, κρακ, κιμωλία ή σπιντ που είναι και η πιο κοινή της ονομασία. Η κρυσταλλική μεθαμφεταμίνη χρησιμοποιείται από άτομα όλων των ηλικιών, αλλά η πιο συνηθισμένη της χρήση είναι ως ναρκωτικό των κλαμπ και κυκλοφορεί στα νυχτερινά κλαμπ ή στα ρέιβ πάρτυ. Οι πιο συνηθισμένες της ονομασίες στην αργκό είναι ice (πάγος) ή glass (γυαλί).